ARTEMIS szűréssel csaknem 100%-ban megelőzhető a méhnyakrák

A méhnyakszűréssel egyidőben elvégzett HPV és biomarker vizsgálat segítségével a méhnyakrák gyakorlatilag 100%-ban megelőzhető betegséggé vált. Az ARTEMIS olyan kombinált szűrővizsgálat, amely a lehető legkevesebb hibalehetőséget tartalmazza, és a méhnyakrák kialakulásának okát, ­ a HPV fertőzöttséget ­ is vizsgálja.

A méhnyakrák elméletileg 100%-ban megelőzhető, de még napjainkban is évente 400-500 nő hal meg méhnyakrákban Magyarországon és a rendszeres citológiai vizsgálat sem jelent teljes védelmet. A méhnyakrák ugyanis az esetek 24-32%-ában olyan nőknél alakul ki, akik előzőleg jártak citológiai vizsgálaton alapuló nőgyógyászati szűrésre, és negatív eredménnyel rendelkeztek!

A citológiai vizsgálat nem elegendő!

A citológiai vizsgálat nem a méhnyakrák okát, hanem a már látható tüneteket vizsgálja. A citológiai vizsgálat megbízhatóságának egyik legfontosabb korlátja a mintavétel. Ha a kenet nem tartalmazza a daganatos burjánzásnak indult sejteket, akkor a mintát a laboratórium negatívnak fogja értékelni. A citológiai vizsgálat nem mutatja ki a HPV vírust, csak a fertőzöttségre utaló sejtelváltozásokból következtet annak fennállására.

Az ARTEMIS méhnyakszűrés segítségével a méhnyakrák valóban megelőzhető!

Az ARTEMIS méhnyakrák szűrés három egymást kiegészítő tesztből áll:

  • Magas kockázatú HPV kimutatás
  • Nőgyógyászati citológia
  • Biomarker vizsgálat

A szűrés negatív predikciós értéke 99,92%, ami azt jelenti, hogy negatív eredmény esetén a páciens esélye a méhnyakrák kialakulására az elkövetkezendő 5 évben mindössze 0,08%.

A teszt minden olyan 25-65 év közötti nőnek javasolt, aki el szeretné kerülni a méhnyakrák kialakulását. Az időben felfedezett HPV fertőzést követően a szükséges nőgyógyászati beavatkozások még azelőtt elvégezhetők, mielőtt az érintett sejtek a rákos állapotig eljutnának.

Szakmai oldalról az ARTEMIS szűrés prominens és elismert szakmai támogatói: Dr. Novák Zoltán, szülész-nőgyógyász, nőgyógyászati daganatsebész, az Országos Onkológiai Intézet osztályvezető főorvosa; Dr. Koiss Róbert nőgyógyász, onkológus, aki 1996 óta kiemelten foglalkozik a HPV és a méhnyakrák közötti összefüggéssel és Dr. Járay Balázs, a Medserv orvosigazgatója, az Istenhegyi Klinika citopatológusa.

A nők biztonsága az első!

Megosztás: